Hop til indhold

Stærkt afkast hidtil i 2026 fortsætter gylden periode for PFA's kunder

Investeringsdirektør i PFA, Kasper A. Lorenzen.

En typisk PFA-kunde har fået et afkast på 8,9 pct. i årets første ni måneder på trods af geopolitisk uro og store udsving på de finansielle markeder. Dermed fortsætter 2026 tendensen fra de seneste år, og PFA’s kunder kan glæde sig over en gylden fireårig periode med afkast på over 50 pct.

Året har været præget af global uro, både handelspolitisk og geopolitisk. Det har skabt økonomisk usikkerhed, hvor især stigende energipriser har holdt inflationen højt og drevet renterne op. Alligevel har væksten været stærk nok til at understøtte aktiefremgang i både USA, Europa og resten af verden.

Mens aktier har nydt fortsat fremgang, har obligationerne udviklet sig i modsat retning som følge af de stigende renter. Renterne er blandt andet blevet trukket op af inflation og øgede finansieringsbehov til fx udbygning af datacentre og håndtering af stigende statsgæld i flere lande.

Aktievenlige profiler giver bonus
Jo flere aktier i porteføljen, des bedre har det været. Ifølge PFA's investeringsdirektør, Kasper A. Lorenzen, har det derfor også været en fordel for PFA's kunder, at selskabet i 2025 omlagde sine investeringsprofiler i en mere aktievenlig retning.

"Den beslutning har igen i 2026 gavnet PFA's kunder. En typisk kunde kan i årets første ni måneder glæde sig over et afkast på 8,9 procent. Det er fjerde år i træk med positivt afkast, og siden 2023 har en kunde med middel risiko i PFA fået et afkast på 51,9 procent. Det er det højeste afkast i en fireårig periode, siden vi lancerede PFA Plus i 2009. Det glæder os på vegne af vores 1,3 mio. kunder," siger Kasper A. Lorenzen.

Det høje afkast gælder også kunderne i PFA's Klima Plus-produkt, som i den fireårige periode har fået et afkast på 49,2 procent, altså meget tæt på afkastet i hovedproduktet.

Stærk indtjening bag aktiestigninger
Det kan virke overraskende, at aktierne har holdt stand trods uroen, herunder energipriser, der i efteråret 2026 ligger på det højeste niveau siden energikrisen i 2022. Men den globale vækst har været robust, og arbejdsløsheden lav, hvilket har holdt forbruget oppe. Samtidig har selskabernes indtjening været stærk.

"Aktiekurserne er steget markant i 2026, men selskabernes indtjening er fulgt med, og derfor ser aktierne ikke væsentligt dyrere ud. Når det er sagt, er vi tilfredse med den aktierisiko, vi har i porteføljerne lige nu, og vi tror på, at vi kan fastholde de gode afkast året ud, særligt hvis energipriserne falder tilbage, og vi får løst udfordringen med de sparsomme energilagre, som især i Europa er begyndt at se kritiske ud," siger Kasper A. Lorenzen.

PFA har udbygget sine investeringstilbud
Ud over gode afkast har 2026 også budt på lanceringen af det nye indeksprodukt, PFA Indeks Plus. Det betyder, at PFA's kunder nu kan vælge mellem tre livscyklusprodukter: PFA Plus, PFA Klima Plus og PFA Indeks Plus. Også PFA's platform til kunder, der selv vil investere, Du Investerer, er i løbet af året blevet udvidet med en række emerging markets-fonde og bliver senere i oktober udbygget med nye fonde med fokus på europæisk vækst.

"Danskerne har fået større interesse for at investere, og vi er glade for, at vi har udvidet vores investeringstilbud med endnu flere muligheder, så vi kan imødekomme de forskellige behov. Det gælder, uanset om man foretrækker, at PFA står for investeringerne, eller man gerne selv vil investere hele eller en del af opsparingen," siger Kasper A. Lorenzen.